Skúšali ste už filatelistiku?

Zberateľstvo u ľudí pretrváva od nepamäti, či už sú to rôzne predmety, kartičky, kamene, či mince. Nestarnúcim koníčkom v tejto oblasti je práve filatelistika – zbieranie známok.

známky

Kde začať

Na zbieranie známok nepotrebujete obzvlášť veľkú výbavu , ale pekný album na zakladanie vás určite poteší. V minulosti bolo zbieranie známok o čosi ľahšie, keďže sa skôr preferovala listová korešpondencia, kto však pracuje v zamestnaní kde preberá napríklad poštu, môže prísť k skutočne pekným kúskom. Na začiatku samozrejme poteší každá známka, ktorú nemáte, neskôr si aj z tých čo sa vám nahromadia vyberiete tie krajšie kúsky. Potešenie prichádza aj vo chvíli keď k vám príde prvá zahraničná známka.

Pošta

Buď teda budete čakať aké známky sa k vám dostanú spolu s listami, poprípade si môžete začať písať s niekým so zahraničia, alebo si známky začnete kupovať  na pošte. Každý rok pribúdajú nové špeciálne známky,  pri zmene prezidenta, alebo výročné. Výhodou je, že nie sú označené pečiatkou  ani nijak poškodené. Ak však chcete mať v zbierke aj historické známky, musíte hľadať inde.

Internet aj povala

Samozrejme, na internete nájdete množstvo zberateľov, ktorí ponúkajú známky, či predávajú, veľa krát aj v sumách, z ktorých sa zatočí hlava. Ak sa z vás ale stane vášnivý zberateľ, môže sa stať že raz budete šetriť práve na starú poštovú známku. Skúste však predtým prehľadať v starých škatuliach, listy vašich rodičov či prarodičov (samozrejme s ich súhlasom) a budete prekvapení, ku akým kúskom prídete. Možno práve teraz sa vo vašom dome nachádza množstvo neobjavených poštových známok…

sběr známek

Zapojte aj ďalších

Či už rodina alebo známi, môžete ich poprosiť, či by vám známky odkladali ak nejaké budú mať. Dobré je mať aj niekoho s kým budete známky zbierať spoločne, alebo si navzájom vymieňať. Tak čo, vyskúšate to aj vy?

Skúšali ste už filatelistiku?
Ohodnoťte příspěvek