Oravský hrad

Opis hradu
Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali pravdepodobne budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. Hrad tvorí komplex budov sledujúcich tvar hradnej skaly. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho rozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až o druhej svetovej vojne.

oravský zámek
 
Hrad dnes
Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodne zariadenie. Prehliadky hradu patria vďaka viacerým krátkym predstaveniam medzi najživšie na Slovensku. V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.

hrad

Najstaršia história

Archeologické nálezy zvyškov hradiska potvrdzujú, že strategický význam hradnej vyvýšeniny v Oravskom Podzámku si uvedomovali už ľudia v mladšom halštatskom období 700 – 400 pred n.l. Zánik opevnených halštatských sídlisk na Orave ešte pred začiatkom nášho letopočtu zrejme spôsobili nepriateľské nájazdy a následné presuny obyvateľstva.
 

Oravský hrad
Ohodnoťte příspěvek