KRÁSNE KVITNÚCE IZBOVKY V LETE? TIPY A RADY


Starostlivosť o rastliny
Aj v auguste rastliny pravidelne zalievajte, prihnojujte, utierajte listy a zvädnuté ostrihávajte. Presvedčte sa, že sa zimná záhrada dobre vetrá a je zatienená počas horúcich, suchých a slnečných dní. Udržiavajte v nej primeranú vlhkosť a ak treba postrekujte rastliny ručným postrekovačom.

rostliny
 
Rastliny okrasné kvetmi
Gardéniesa často predávajú práve v lete. Udržiavajte im stálu teplotu asi 15°C a vysokú vlhkosť vzduchu. Tvrdá voda zapríčiňuje žltnutie listov, preto zalievajte dažďovou alebo destilovanou vodou.
Senpólie (africké fialky) a skôr rozmnožované begónie by už mali byť zakorenené. Rastliny vypestované z odrezkov vysaďte do črepníkov a zalejte ich.
Odstraňujte odkvitnuté kvety aby ste predĺžili obdobie kvitnutia.
 
Izbové cibuľoviny
Už teraz si môžete kúpiť cyklámen, ktorý bude kvitnúť odteraz až do Vianoc. Prihnojujte ho každých 10 dní tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka.
Vysaďte 6 -7 cibúľ lachenálií do črepníkov s priemerom 13 cm naplneného substrátom na presádzanie. Zalievajte ich a nechajte v chlade, kým nenastane chladné jesenné počasie.
Vysaďte tiež cibule hyacintov a narcisy odrody „Paper White“ tak aby rozkvitli v byte na Vianoce. Črepníky umiestnite na chladné miesto aby rastliny dobre zakorenili.

fialky
 
Popínavé rastliny
Jazmín (Jasminum polyanthum)každé dva týždne až do konca roka prihnojujte tekutým hnojivom.
 
Bromélie
Epifytické rastlinyzalievajte opatrne a raz do mesiaca prihnojujte. Pred odchodom na dovolenku vložte bromélie do plastového vrecka, v ktorom si pomerne dlho udržia primeranú vlhkosť.
 
Kaktusy a iné sukulenty
Počas vegetačného obdobia ich stále výdatne zalievajte, pôdu medzi zálievkami nenechajte vyschnúť a raz do mesiaca ich prihnojte polovičnou dávkou hnojiva určeného na paradajky.
Druhy ako sú vianočné alebo veľkonočné kaktusy odstráňte z dosahu priameho slnečného žiarenia aby sa listovité stonky nespálili.
 
Orchidey
Ak ste ich doteraz nepreniesli na vonkajšie tienené stanovište, na ktorom zostanú po celé leto, preneste ich tam teraz.